monika brydova

Rozhovor s Monikou Brýdovou

Kdo by z „tvořilek“ neznal Moniku Brýdovou?!? Pro mě je velkým vzorem. A jsem poctěna, že si ve svém nabitém programu udělala čas a odpověděla na mé zvídavé otázky…

monika brydova
zdroj: www.brydova.cz

K tvoření jí v dětství přivedla babička a na základce chodila do výtvarky v lidušce. Pak ale kvůli nestranickosti rodičů ji tehdejší doba nenechala jít na uměleckou průmyslovku, takže vystudovala zahraniční obchod na ekonomce.

Podnikat začínala úplně s nulou a s úvěrem. Než rozjela e-shop, měla papírnictví a obchody s dětským oblečením. O tomto období říká: „Chce to prostě jít za tím a dřít, no. Žádný jiný nápad na to, jak získat prachy, mě nenapadá. Prostě makat, makat a makat…“

K tomu, že se rozhodla profesně věnovat volné kreativní tvorbě, ji ovlivnil pobyt v USA, kde ji inspirovala Marta Stewart, pořady o tvoření a tvořivé kluby.

Podařilo se jí spojit práci s koníčkem. Od roku 2002 je pravidelným hostem v pořadu Rady ptáka Loskutáka. Pořádá kreativní výstavy a víkendové kurzy, píše knihy, články a návody do časopisů a na své webové stránky www.brydova.cz. Nedávno s manželem spustili nový e-shop www.bryda.cz.

http://www.brydova.cz/

Jak vidíte, má toho opravdu hodně. Přesto si ve svém nabitém programu udělala čas a odpověděla na mé zvídavé otázky…

Sledujete výtvarné techniky ze zahraničí? Víte o nějaké technice, která u nás zatím není známá?

Sleduji, kromě toho, že každý den surfuji po netu, jezdím několikrát za rok na výstavy v rámci celé Evropy, kde se novinky také prezentují…. A co se týče technik, tak myslím, že většina tu je, některé v menší míře.

Vypadáte jako člověk, co si dokáže dobře zorganizovat čas. Je to pravda? Máte nějaké tipy?

Zdání klame. I já mám občas záchvaty prokrastinace. A jediné řešení je prostě vůle. A taky funguje si úkoly napsat na papír a postupně hotové odškrtávat. To je taková radost, když škrtáte a škrtáte…

Co vy a domácí práce?

Nejsem asi zrovna příkladem hospodyňky. Snažím se co nejvíc práce přenechat strojům, myčku na nádobí používám už od roku 1994, tehdy se na mne spousta lidí koukala přes prsty, protože se jim zdálo, že mytí nádobí není žádná práce…. A koukněte dnes, myčka v téměř každé domácnosti. Stejně kladný vztah mám se sušičkou na prádlo a vysávacím robotem…. A když je nouze a času málo, tak neváhám povolat paní na úklid.

Co vás zaručeně nastartuje, když vás přepadne splín a lenost? Pokud tedy něco takového znáte.

Postel a nějaký pěkný film. Nebo knížka…. Naštěstí u mne tyhle stavy netrvají déle než pár hodin 🙂

Jak relaxujete? Máte nějakou vysněnou dovolenou či zemi, kterou byste chtěla navštívit?

Asi bude znít divně, že tvořením relaxuji, protože většina lidí vnímá tvoření jako moji práci… ale je to tak. Dokonce i na dovolené beru alespoň pár korálků, háček apod… a když už nic, tak stavím s dcerou pískové sochy 🙂 A co se týče vysněné destinace tak asi Dominikánská republika nebo Thajsko. Do Thajska bych navíc ráda jela na detox. Snad si to jednou splním.

Co nebo kdo Vás dokáže naštvat a naopak rozveselit?

Snažím se, aby mne nenaštvávalo nic, protože mi nic nestojí za to, abych se naplňovala negacemi. Naopak se snažím hledat pozitiva i na takových věcech, které ostatním pozitivní nepřipadají. Veselá jsem z pozitivních lidí, příjemných chvil, pěkného počasí….

Máte dvě děti. Dcera se „pomamila“ a splynutí duší, které vypadá, že se vám poštěstilo najít, je myslím snem každé mámy. Bylo tomu někdy jinak?

Někdy mám pocit, že Dominice nic jiného nezbylo. Prostě v tom vyrůstala. Myslím, že i částečně jsem ovlivnila i mého syna, který čtvrtým rokem studuje architekturu a při vytváření projektů a modelů musí být kreativní.

Na svých webových stránkách jste uveřejnila krásný článek o obdivuhodném zápasu s obávanou nemocí (Jak jsem bojovala). Prošla jste vším podle mě s velkou elegancí a hlavně úsměvem a pozitivním přístupem. Jaká byla Monika Brýdová před tím a jaká je teď?

Myslím, že mi nemoc nejvíc ukázala cestu jak dál. Přivedla do mého života nové zajímavé lidi a jejich příběhy. A hlavně mi dala sílu. Ono to zní asi paradoxně, ale když se vám podaří se té nemoci nepodat a zvládnout ji, jste na konci mnohem silnější než předtím.

Vaše FIMO kurzy v projektu www.kurzyproradost.cz mají velký úspěch. Dá se říct, že jste si tím částečně splnila sen o vlastní televizní show?

Možná částečně, ale můj sen o vlastním pořadu, třeba jen internetovém, zůstává. A jak se znám, tak jednou na něj dojde 🙂

kurzy pro radost
zdroj: www.kurzyproradost.cz

Spolu s manželem jste nedávno spustili nový e-shop www.bryda.cz. Jaké je to pracovat s životním partnerem? Nepřepadá vás tzv. ponorka?

S manželem pracujeme spolu 24h denně již 12 let a ponorka je u nás občas obrovská. Ale zase je jen na nás, jak ji zvládneme.

Velkou novinkou a překvapením Vašeho e-shopu je sekce autorské tvorby, kde vy a Vaše dcera Dominika prodáváte své výrobky. Dříve jste byla proti. Co Vás přimělo změnit názor?

Manžel. Už se nemohl dívat na hromady výrobků, které se mi tady hromadily.

Co byste vzkázala čtenářkám, které mají sen vybudovat něco svého, podnikat jako vy, ale začínají, bojí se…?

Nebát se a věřit si. Pokud o sobě a svých plánech pochybujete, nikdy se vám nepodaří je rozjet. Polovina úspěchu je ve vaší hlavě 🙂

Na jaký další Váš projekt se můžeme těšit?

Chystám velký projekt v rámci polymerových hmot, ke kterém jsem sezvala ty nejlepší z naší republiky. Máte se nač těšit, ale víc zatím prozradit nechci…. Je to ještě velký kus práce.

Děkuji za rozhovor. Bylo mi ctí!

1 komentář: „Rozhovor s Monikou Brýdovou

Napsat komentář