Jestli vám tento rozdíl nic neříká, měli byste zpozornět. Zvláště teď před Vánocemi, kdy nakupujeme o něco víc.
Už dávno je pryč doba, kdy v obchodě měli jen jednu televizi, jedno nádobí a jedny hračky a nikdo neřešil, jestli jsou bezpečné, kvalitní a zdravotně nezávadné. Dnes už se na věc díváme jinak a na trhu je věcí mraky a člověk aby byl Colombo, Jessica Fletcherová a Hercule Poirot v jednou, aby vypátral „zmetek“. Já se spoléhám na informace na obalu. Prvním a hlavním vodítkem je pro mě označení C E. Je ale vždy zárukou toho, co si myslím?
Označení C E (Conformité Européenne = Evropská shoda) dokládá, že výrobek výrobek byl posouzen před uvedením na evropský trh a splňuje požadavky EU na bezpečnost, ochranu zdraví a ochranu životního prostředí. Vzhledově velmi podobná značka CE však znamená China Export a tudíž postrádá jakoukoliv certifikaci (zdroj Wikipedie).
Rozdíl mezi oběma značkami je ve vzdálenosti písmen C a E. China Export má proti evropské značce obě písmena umístěná mnohem blíž.
Já mám takovou pomůcku, která je vidět i z tohoto obrázku, že pokud můžu udělat z písmene „C“ písmeno „O“ a písmeno „E“ mi na něj plynule naváže, je značka správná. Když ho překryje, je to Čína.
POZOR, aby nedošlo k omylu! To že je výrobek Made in China neznamená, že je mimo normy. Klidně může být vyroben v Číně, splňovat vše potřebné a být označen správnou značkou C E.
Já o rozdílu těchto označení vím už dávno. Je mi jasné, že věcí z Číny máme doma hodně. A nedělám si iluze, že jsou všechny podle norem. Zajímalo mě, jak jsou na tom hračky mých dětí, a samozřejmě nejsou výjimkou. U některých hraček mě ale jejich necertifikovanost překvapila.
Věděli jste o tom? A jak jste na tom doma nejen s hračkami vy?