aktivity pro deti

Aktivity pro děti nejen na prázdniny – Busy Bag, Lapbook a další

Dnes začínají prázdniny. Když je venku krásně, dá se trávit hodně času u bazénu, na koupališti, na hřišti či na výletě. Ale když super počasí skončí může nastat problém. Děti budou mít dlouhou chvíli a začnou vymýšlet lumpárny nebo se budou nudit. Takže, až tato chvíle nastane, a vy nebudete vědět, co s dětmi doma dělat, vzpomeňte si na dva tipy, které vám dnes představím. Možná je znáte, možná ne. Mě se moc líbí, i když jsem zatím žádný nezrealizovala.  

Už teď se děsím toho, jak to přes prázdniny zvládneme. Kluci se pořád pošťuchují, vymýšlí lumpárny, řvou, že něco chtějí… určitě to znáte. Pokusím se nevytvářet si žádné domněnky, zahnat negativní myšlenky, myslet pozitivně a nechám se překvapit, jaká bude realita. Až bude nejhůř, můžu se s nimi pustit do vytváření a zkusit některý s dnešních tipů aktivit pro děti.

Busy Bag

Busy bag neboli „zaneprázdněný pytlíček“ je nápad maminek, které napadlo, vytvořit pro své děti různé aktivity, které nezaberou mnoho místa, vejdou do malých pytlíčků, jsou levné, nejsou náročné na místo a zabaví děti na dlouhou dobu např. v čekárně u doktora. Navíc vymyslely taktiku, jak jich mít hned několik za málo práce. Domluvily se, že každá vyrobí jednu aktivity tolikrát, kolik maminek se do projektu zapojí. Sjednotily i náklady na výrobu, aby se nehádaly, a pak si vše vyměnily tak, že každá měla všechny aktivity. A tak vznikla chytrá výměna pytlíčků se zábavou pro děti.

busy bags

Nápadů je na internetu nespočet. Pokud si je budete chtít najít sami, hledejte výrazy –Busy Bag nebo Toddle Busy Bag. Já jsem pro vás vybrala tyto dva odkazy, kde najdete další inspiraci:

Lapbook

Když zadáte do překladače výraz lapbook, dozvíte se, že se nic nedozvíte. Pro mě jsou Lapbooky něco jako učební pomůcka ve stylu Jana Amose Komenského – Škola hrou. Velmi hezky to popisuje Katarína na Montessori doma (klik). Úplně zjednodušeně řešeno vezmete papírové desky s klopama a polepíte je vším možným, co se vztahuje k jednomu tématu. Důležité je, aby to neztratilo zábavnou formu, děti to bavilo a neodradilo.

lapbook

Když Lapbook neuchopíte jako věc, s kterou se má dítě něco naučit, můžete si podobným stylem vytvořit deníček z prázdninových výletů. Co výlet nebo zážitek, to jedny desky. Na jednotlivé klopy si mohou děti sami nalepit pohledy, fotky, vstupenky, razítka, účtenky od suvenýrů a co já vím, třeba i obaly od sušenek, které po cestě snědli. Zůstane jim ucelená vzpomínka.

Hezké nápady najdete např.:

Shromaždiště materiálů pro děti

Na světě je nový český portál eSchovka, kde najdete také spoustu inspirace. Doporučila mi ho kamarádka a je to pro mě horká novinka, takže vám zkopíruji, co o něm píší autoři.

eschovka
zdroj: www.eschovka.cz

eSchovka.cz je úložiště ke sdílení tisknutelných materiálů pro děti. Výhodou je přehledně členěná databáze, která umožňuje pohodlné vyhledávání. Najdete tedy přesně to, co hledáte. Materiály pro děti můžete nejen stahovat, ale také vkládat díla vlastní a získávat za ně kredity. zdroj: www.eschovka.cz

P.S. pro pamětníky

Já jsem jako dítě školou povinné vyrostla na Opakuj si o prázdninách a dívám se, že se to dá stále ještě koupit. Takže tip pro ty, kteří sází na klasiku.

Opakuj si o prázdninách

Do prázdninových dní a týdnů vám všem přeji pevné nervy a velkou dávku trpělivosti. Ať krásné horké letní dny prožijte s chladnou hlavou a ty ostatní s nohama v teple 🙂

Jak zvládáte prázdniny? Co plánujete za aktivity? 

Napsat komentář