DIY - costume_semaphore

DIY: Nejlepší karnevalová maska – Semafor

Období karnevalů je tu. Chystáte se? My jo a tak se s vámi musím podělit o to, jak jsem předloni vyráběla kostým semaforu, protože se mi opravdu povedl. Kdokoliv ho kdekoliv uviděl, tak za mnou přišel, obdivoval ho a ptal se, jestli jsem to vyráběla sama, jestli jsem to sama i vymyslela a jak mě to napadlo… 

Řeknu vám, že už ani nevím, proč a jak mě napadl zrovna semafor, ale myslím, že je to nápad dost originální a i ztvárnění se nakonec povedlo.

Omezujících faktorů při vymýšlení bylo hodně. Ležela jsem v posteli a říkám si: „Je to kostým do školky, což znamená, že v tom bude skoro celý den a musí si v tom umět dojít sám na záchod. Nechce mít nic na hlavě, takže tím odpadají všechna zvířátka a masky ze života – profese či historické postavy (loni byl za piráta a jelikož pirátský klobouk u něj neprošel, vypadal bez něj jak nepovedený klaun). Navíc chci, aby byl originální (pirátů bylo loni na plese nejmíň osm). A hlavně se mu ten převlek musí líbit, aby ho chtěl mít na sobě…“

Promítala jsem si věci, co mám doma, z kterých by šlo něco vytvořit a neopomíjela v přemýšlení zahrnout hodnocení složitosti masky. Nemůže to být nic moc složitého. Musím ji zvládnout vyrobit jednoduše a navíc rychle. Mám mám málo času a energie.

A „cink“ napadl mě semafor. Když jsem to druhý den říkala s nadšením synovi, jestli by nechtěl jít za semafor, očička se mu rozzářila a od té doby nemluvil o ničem jiném. Dnes už to jsou dva roky a v kostýmu semaforu půjde ten mladší.


Postupovala jsem takto: 

  1. Vzala jsem manželovo staré triko, ustřihla rukávy, začistila kraje, zúžila.
  2. Ustřihla jsem si dva černé obdélníky a tři barevná kola. U obdélníků jsem nechala 0,5 cm na založení, u kol 1 cm – 0,5 cm na jedno založení kvůli třepení okrajů a 0,5 cm na založení při přišívání na černý obdélník.
  3. Okraje jsem založila, aby se netřepily.
  4. Kola jsem přišila ručně k černým obdélníkům. Na jednom obdélníku jsem kola malinko vycpala umělým vláknem z polštáře.
  5. Černé obdélníky jsem přišila na stroji k tričku. Dopředu s vycpanými koly, dozadu bez výplně.

Jednoduchý stručný návod švadlenky jistě pochopí.

DIY - costume_semaphore

DIY - costume_semaphore


Rady a tipy:

Kdybych měla, použila bych filc. Netřepí se a nemusí se tedy zakládat.

Já mám na svůj dětský karneval špatné vzpomínky. Celé dny jsem se parádila a vyráběla korunky a nakonec jsem byla maminkou navlečena do muchomůrky. Chápete to? Holčičku, která se parádí, snaží být krásná, chce být dokonalá, přestrojit za blbou houbu a ještě k tomu jedovatou, kterou všichni odkopnou?! Kostým se mamce sice výtvarně moc povedl a houba jsem byla jediná (princeznou byla každá druhá), ale šrám na dětské dušičce to nesmaže. Babičce se mě druhý rok asi zželelo a vyfintila mě za vysněnou princeznu. Korunku si dodnes pamatuji, přecházel z ní zrak.

Snad na mém synovi nezanechá semafor žádné stopy 🙂

DIY - costume_semaphore

Za co jdou vaše děti? Jaký kostým jste měli vy, když jste byli malí?


Možná si říkáte… tomu mladšímu dá osvědčený semafor a za co půjde ten starší? Prozradím vám, že jsem vymyslela , že se pokusím vyrobit kostým kostičky LEGA. LEGO je teď u nás velká vášeň. Jak to dopadlo a jestli plán vůbec vyšel, napíšu zas někdy příště 😉

Napsat komentář