Slavný oskarový film s Meryl Streep a Robertem Redfordem – Vzpomínky na Afriku – začíná pro mě památeční větou: „Měla jsem farmu v Africe“. Stejně tak, jako se cítila Karen Blixenová (Meryl Streep), po té, co přišla o svoji farmu, jsem se cítila nedávno já, když jsem přišla o svůj blog: „Měla jsem blog na Bloggeru“. Proto bych chtěla všem blogerkám a blogerům říct toto ponaučení…
Za dvě nejpoužívanější platformy pro blogování jsou považovány Blogger od společnosti Google a WordPress. Obě mají svoje pro a proti. Níže udělám malé shrnutí. Ale hlavní rozdíl je, že veškerá data, která vložíte do WordPressu, jsou vaše, na rozdíl od Bloggeru, kde se stávají vlastnictvím společnosti Google. Všichni to odsouhlasí, ale málo kdo domyslí důsledky.
A na to jsem doplatila i já. Google mi blog smazal jedna dvě.
Prý porušení smluvních podmínek. Jak vidíte, žádné jiné vysvětlení mi nenapsali. Bohužel bez jakéhokoliv předchozího upozornění a nějaké lhůty na odstranění nápravy z mé strany. K blogu jsem už pak neměla žádný přístup, možnost udělat zálohu atd.
Blogger versus WordPress
WordPress
+ data patří vám!
+ vlastní doména hned od začátku.
+ tisíce šablon pro vzhled blogu zdarma či vlastní úprava vzhledu.
+ flexibilnější co se týče různých dodatečných vylepšení, doplňků, placených nástaveb, členských sekcí apod.
– potřeba mít/platit si webhosting.
– horší orientace v editaci.
– potřeba se starat o nastavení, SEO apod., aby se blog dostal na lepší místa ve vyhledávačích.
Informace a postupy jak pracovat s touto platformou najdete například na českých stránkách o WordPressu.
Blogger
+ při zakládání blog má doménu 2.řádu typu „jmenoblogu.blogspot.cz“ a v budoucnu je možné ji převést na vlastní doménu typu „jmenoblogu.cz“.
+ patří do rodiny Google a vyhledávací roboti Google ho mají velmi rádi, proto může blog velmi snadno získat přední místa ve vyhledávači.
+ je zde dobrá možnost sledování oblíbených blogů, tzv. GFC – Google Friend Connect (Síť přátel Google), kdy například vidíte, kolik má který blog sledovatelů.
– data NEpatří vám!
– pokud chcete změnit vzhled blogu nad rámec témat poskytovaných Bloggerem, či potřebujete nějaké další vychytávky, pak už potřebujete znát něco z HTML kódování.
Takže POZOR! Byť vypadá (a vlastně i je) založení blogu na Bloggeru mnohem jednodušeji a zvlášť pro amatéry má i více výhod, je podle mě to každodenní riziko ztráty „svého blogového miláčka“ takovým mínusem, že přebije veškeré výhody.
P.S. Dobré blogerské rady a tipy najdete také na jakpsatblog.cz.
Co si porusila na bloggeri?
Prý porušení podmínek. Žádné jiné vysvětlení mi nenapsali. Do článku jsem ještě přidala Print Screen e-mailu, co mi přišel. K blogu pak už nebyl žádný přístup, možnost udělání zálohy atd.
Na svoji obhajobu mohu jen dodat, že jsem samozřejmě neporušila žádné smluvní či jiné podmínky záměrně! Nejsem si vědoma, že bych na blogu měla nějaký špatný obsah nebo že bych neuváděla zdroje obrázků z jiných stránek apod. Pokud však ale někdo takový závěr shledal, upozornil by mě na něj a byla by mi dána možnost, abych to napravila, jistě bych tak učinila.
To mě mrzí. Já naštěstí nepěkné věci o bloggeru četla už dřív, tak jedu od začátku na WordPressu. Ale souhlasím s jeho nepřehledností…připomíná mi v tom programy typu Word a Excel, taky mají miliony funkcí, ale nikdy se k nim neproklikám, protože je to opruz.