wedding ribbon to lapel

Jak vyrobit svatební vývazky (mašličky) na myrtu

Podle statistik je nejoblíbenějším svatebním měsícem červen. A protože ten se pomalu ale jistě blíží a někdo z vás se třeba na svoji či něčí svatbu chystá, bude se mu hodit dnešní návod na výrobu mašliček. 

wedding ribbon to lapel

V létě je prý 80% svateb. I já jsem se vdávala v červu. Naše svatba byla prý nádherná, jedinečná a nezapomenutelná. Ráda na ni vzpomínám a i na její přípravy. Co šlo, jsem si na svatbu připravovala sama. Od svatebních oznámení po jmenovky na stůl. Vlastní výroba vychází levněji, většinou o hodně, a navíc mě to moc bavilo.

Svatební vývazky tohoto typu stojí 5,- Kč/ks. Nepropočítávala jsem, na kolik vyšla jedna mašlička mě. Výroba mě bavila a navíc je to jednoduhý jako facka. Určitě se vyplatilo si je vyrobit vlastnoručně.  

Dobrá příprava je základ úspěchu

 1. Jsou potřeba: nůžky, špendlíky, kousek polistyrenu a dva druhy stuh. Stuha šifonová bílá šíře 0,3cm a stuha taftová lila šíře 0,6cm. Kdo si chce udělat mašličky luxusnější, koupí si saténovou.
 2. Nastříhejte si stuhu. Tenčí bílá průhledná (vrchní) mašlička má délku 16cm a silnější barevná (spodní) má délku 19cm. Dobrou pomůckou je krejčovský metr přilepený izolepou ke stolu. Kdo nemá krejčovský metr. Míru si může naměřit a naznačit na papír nebo na stůl – od kraje papíru (stolu) se udělá značka po 16ti a 19ti centimetrech (na stole lepičkou).
 3. Do polistyrenu zapíchejte pomocné špendlíky, které určí velikost vývazku.
 4. 1cm od vrchu bude střed mašličky a 4cm od vrchu budou konce stuh.

wedding ribbon to lapel

První na řadě je vrchní mašlička

 1. Vezměte si tenčí šifonovou stuhu, připíchněte jí špendlíkem do pravého spodního rohu a obtočte kolem druhého špendlíku vlevo nahoře.
 2. Stuhu provlékněte pod stuhou, co vede šikmo.
 3. Stuhu obtočte kolem druhého špendlíku vpravo nahoře a vlevo dole si ji přidržte prstem.
 4. Všechny stužky se vám překříží ve středu, kde je spojte špendlíkem. Pozor, ať se vám nepřekroutí. Zvlášť spodní (vodorovná) stuha dělá neplechu. Správný tvar viz obrázek.

wedding ribbon to lapel

Spodní udává barvu

Je to skoro stejné jako před chvílí jen v bledě modrém resp. fialovém 🙂

 1. Vezměte si silnější taftovou nebo saténovou stuhu, připíchněte jí špendlíkem do pravého spodního rohu a obtočte kolem prvního špendlíku vlevo nahoře.
 2. Stuhu provlékněte pod stuhou, co vede šikmo.
 3. Stuhu obtočte kolem prvního špendlíku vpravo nahoře a vlevo dole si ji přidržte prstem.
 4. Všechny stužky se vám překříží ve středu, kde je spojte – POZOR ZMĚNA – špendlíkem, na kterém už máte vrchní mašličku. Opět pozor na nepřekroucení. Správný tvar viz obrázek.

wedding ribbon to lapel

Nakonec jsem všechny vývazky ještě „přešpendlila“. Použila jsem špendlíky s bílou hlavičkou, které vypadaly mnohem líp. Bohužel jsem je už nenafotila.

Někdo nakonec ještě na závěr obě mašličky sešije dohromady. Já jsem je sešívala také. Vadilo mi, že se protáčeli a vytvářeli tak „čtyř-okou mašličku“ místo „dvou-oké“. Ale já jsem perfekcionista a v době před svoji svatbou jsem na to měla čas. Když jsem je dělala sestře (po večerech při dvou dětech), tak už jsem nic nesešívala a vůbec to nevadilo, každý si mašličku na svém oděvu upravil a pak to bylo stejně všem jedno 🙂

TIPY Z DRUHÉ VÝROBY 

Když jsem vývazky jsem dělala podruhé pro svou sestru a vylepšila jsem je o pár detailů.

1. Na podložce jsem si naznačila délku 16 a 19 cm kam jsem přikládala konec stužky a na okraji podložky jsem stužku stříhala.
2. Stužku jsem stříhala šikmo.

wedding ribbon to lapel

3. Sestra si vybrala nádherné špendlíky se srdíčkem, které tomu dali šmrnc.

vyvazky_doplneni2

Jak mašličky uvázat na myrtu

Já jsem myrtu nabodávala přímo na špendlík večer před svatbou, protože jsem jí měla od budoucí tchýně ze zahrádky. Špendlíky s hlavičkou jsou většinou dlouhé a tenké, takže to šlo dobře. Viděla jsem ale i myrtu na špendlíku přišitou (přímo z květinářství). Ale protože myrtu si většinou vyzvednete v květinářství spolu s květinami až v den D, je úplně nejlepší a nejjednodušší připnout myrtu až na oblečení při připínání vývazku. Špendlík s mašličkou píchnete do oděvu a ven, vložíte myrtu a zase zapíchnete do oděvu.

Jéé. Já bych se zase vdávala. Jak vy vzpomínáte na svoji svatbu? Nebo jaký by jednou měl být váš Velký den? 

4 komentáře: „Jak vyrobit svatební vývazky (mašličky) na myrtu

  1. Koupila jsem dlouhé tenké. V galanterii mi nějaké doporučili. Nebyly to ty klasické, ale taky by to s nimi šlo.

Napsat komentář