DIY: Sirup z květů černého bezu

DIY: Sirup z květů černého bezu

Venku omamně voní bez. Domem krásně voní bezový sirup. A já s dobrým pocitem vykonané práce usedám k počítači, abych se s vámi podělila o to, jak si ho můžete udělat snadno i vy. 

DIY: Sirup z květů černého bezu

Bezinkový sirup miluju z jednoho prostého důvodu. Dá se z něho připravit úžasný osvěžující nápoj pro horké letní dny. Proto jsem moc ráda, že bydlíme v odlehlé části města, kde nám přímo před domem roste bezových keřů celá řada a já si je můžu dojít s košíčkem hezky natrhat a udělat si pravý nefalšovaný domácí sirup z černého bezu.

RECEPT:

Recept je velmi snadný. Osvědčil se mi tento (zdroj: recepty z květů černého bezu) a dělám rovnou dvojitou dávku:

50 ks květů černého bezu, nejlépe z keřů daleko od silnice
2 l vody
2 citróny
2 kg cukru, já používám klasický krystal

POSTUP:

Natrhané květy propláchnu, dám do hrnce, zaliji vodou a přidám citróny, z kterých odkrojím kůru. Povařím a nechám 24 hodin vyluhovat. Pak přecedím přes husté síto (nebo se radí plínka či pláténko) zpět do hrnce. Přidám cukr, míchám, dokud se nerozpustí. A pak přivedu k varu a zvolna vařím asi 5 minut. Ještě horkým sirupem plním umyté sklenice, zavřu, otočím dnem vzhůru a nechám vychladnout. Pak sklenice skladuji ve sklepě v temnu a chladu.

DIY: Sirup z květů černého bezu

Největší zádrhel je to odležení do druhého dne. Musím si vždy trhání květů naplánovat tak, abych měla druhý den čas na dodělání sirupu. Což se mi třeba vloni vůbec nepodařilo a byli jsme bez domácího zlatavého nápoje.

Navíc zapomnětlivcům radím, udělat si někde velký uzel, abyste na hrnec s rozdělaným sirupem nezapomněli. Mě se to stalo první rok a plíseň na povrchu měla za následek zkázu celého mého snažení.

DIY: Sirup z květů černého bezu

DIY: Sirup z květů černého bezu

Chodíte na bez nebo chodíte bez? :)))

Napsat komentář